Skąd pomysł na dopisanie pracy zdalnej do kodeksu pracy?

Na początku zeszłego roku kiedy w Polsce pojawiła się pandemia i wszystkie związane z nią ograniczenia, trzeba było mocno zmienić sposób działania wielu przedsiębiorstw. Niektóre sklepy zostały pozamykane, w wielu miejscach musiały zostać zastosowane modyfikacje, tak żeby jak najbardziej zminimalizować spotkania pracowników. W takich spółkach, gdzie było to możliwe, pracownicy dostawali pracę zdalną i pojawił się wtedy problem z regulacją takiej pracy. Do tej pory nie zdarzało się to często, firmy musiały same wymyślić zasady pracy na odległość.

Co zostanie dopisane do kodeksu pracy?

W kodeksie pracy, który ma opisać też pracę zdalną znaleźć się mają między innymi:

  • określenie zasad wykonywania pracy poza siedzibą firmy,
  • możliwość wykonywania pracy zdalnej na prośbę zatrudnionego,
  • prawo do wycofania pracy z domu tak samo przez przełożonego, jak i przez osobę zatrudnioną,
  • unormowanie zobowiązań kierownika wobec pracownika,
  • kontrola pracy zdalnej osoby zatrudnionej przez pracodawcę,
  • zakaz dyskryminacji pracownika, który pracuje poza siedzibą firmy

Dzięki temu znajdą się w nim wszelkie potrzebne dane dające wytyczne zarówno dla osób zatrudnionych jak i pracodawców. To co jednak najbardziej istotne to, że pracodawca zgadzający się na pracę z domu pracownika mimo wszystko musi zapewnić mu przedmioty i sprzęt potrzebne aby wykonywać pracę, ale też opłacić ewentualne naprawy urządzeń. Powinno się również wiedzieć, że możliwa jest tak samo praca poza biurem na stałe jak i okazjonalna. W takiej sytuacji pracownik jest zobowiązany złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. Mówiąc o okazjonalnej pracy zdalnej mamy na myśli pracę przez maksymalnie 12 dni w roku kalendarzowym. Co istotne na okazjonalną pracę z domu nie może wysłać pracownika pracodawca. Tutaj chęć wykonywania pracy zdalnie musi być po stronie osoby zatrudnionej.

Przepisy BHP a praca zdalna – jak to będzie uregulowane?

Pracownik, który wykonuje pracę zdalnie także będzie zobowiązany przestrzegać przepisów BHP. Jest tego jednak trochę mniej niż podczas pracy w siedzibie firmy. Przepisy, które mają znaleźć się w zmodernizowanym kodeksie pracy mają poruszyć temat oświadczenia, w którym pracownik poświadczy, że jego stanowisko pracy w domu gwarantuje bezpieczną i higieniczną pracę. Jeżeli jeszcze przed zawarciem umowy o pracę pracownik powie, że chce wykonywać pracę w pełni zdalnie, to zostanie mu umożliwione przejście szkolenia BHP zdalnie.

Jeżeli wciąż nie rozumiecie co ma się zmienić i jak postępować z pracownikiem, który zgłosi chęć wykonywania zdalnej pracy w trybie stałym albo chociaż 12 razy w roku to spokojnie możecie skontaktować się z kancelariami adwokackimi, które pomogą przy zrozumieniu nowych przepisów. Właściwym kierunkiem będzie kancelaria adwokacka w Mińsku Mazowieckim, gdzie adwokaci specjalizują się w kodeksie pracy.