Wakacyjny wyjazd kamperem daje poczucie niezależności i gwarantuje przeżycie wspaniałej przygody. Wprawdzie samochód kempingowy nie zapewnia równie ekskluzywnych możliwości jak pokoje lub apartamenty w niezłym hotelu, a dodatkowo wymaga wielokrotnie wielu poświęceń, nigdy nie brakuje chętnych na taki rodzaj podróżowania. Bezsprzeczną zaletą samochodów kempingowych są względnie nieduże wymiary oraz pełna mobilność. Czasami jednak rzeczywistość brutalnie uderza w osoby zafascynowane podróżowaniem kamperem. W niektórych krajach nie brak obostrzeń dla tego typu pojazdów. Zakazy wjazdu, ograniczony czasowo postój, występują kłopoty ze zlokalizowaniem źródła napięcia, a w starszych modelach trzeba się borykać z brakiem niektórych ulepszeń, np. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów otwierają się na rynku wyjątkowo błyskawicznie, dobór pojazdów stał się niezwykle duży, a zasady towarzyszące wypożyczeniu dość podobne. Dziś wyszukanie firmy oferującej możliwość najmu kamperów nie stwarza dużego kłopotu. Propozycje widzimy na serwisach ogłoszeniowych, w prasie branżowej, w internecie, na Social Mediach. Wystarczy wpisać frazę „wypożyczalnia kamperów Gdańsk” w popularnej wyszukiwarce, żeby ta wyświetliła przynajmniej kilkanaście rezultatów w konkretnie interesującej nas miejscowości Gdańsk. To wbrew pozorom bardzo pożądana opcja, gdyż kampera musimy skądś zabrać, a żaden człowiek nie ma zamiaru jechać setki kilometrów z bagażami, które następnie trzeba przeładować. Znaczna część przedsiębiorstw posiada w swojej ofercie usługę dostarczenia wypożyczonego kampera pod nasze drzwi, ale jest to możliwość płatna i to niemało. Znaczna część firm oferuje natomiast ewentualność zaparkowania swojego pojazdu na okres wynajmu kampera na ich postoju, często pilnowanym i przeważnie nieodpłatnym. 

 Obostrzenia przy wypożyczeniu kampera

Zanim zabierzemy się do przeszukiwania ofert konkretnych wypożyczalni kamperów, musimy koniecznie zwrócić uwagę na ograniczenia związane z wypożyczeniem pojazdów kempingowych. Wbrew pozorom wypożyczalnia kamperów różni się od wypożyczalni ”normalnych” pojazdów. W wypożyczalni kamperów najważniejszy jest wiek wypożyczającego pojazd. Duża część wypożyczalni kamperów w warunkach najmu umieszcza klauzulę, że wynajmujący musi mieć skończone 25 lat. Część firm dodatkowo umieszcza informację o minimalnym czasie dysponowania prawa jazdy (zazwyczaj 2-3 lata). Kampera, pomimo że w większości modeli jesteśmy w stanie nim przemieszczać się, posiadając kategorię B, prowadzi się zupełnie inaczej niż „osobówkę”. To szerszy, dłuższy, wyższy i cięższy samochód, podczas kierowania którego musimy mieć oczy dookoła głowy i świetnie przewidywać to, co może przytrafić się na trasie. Musimy nie zapominać, że prowadzimy naprawdę duży pojazd. Jeśli do długości bądź szerokości jesteśmy w stanie się zaadaptować, tak wysokość jest w stanie nas pogrążyć. 

Następnym ograniczeniem staje się cel naszej podróży. jeżeli chcemy ruszyć do Chorwacji, Włoch lub Austrii, żadna wypożyczalnia nie będzie robić problemu. Gorzej z wycieczką poza granice Unii Europejskiej. Wiele umów wynajmu kamperów zawiera zapis o zakazie wyjechania do takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy chociażby Mołdawia. W umowach znajdziemy również dodatkowe adnotacje o zakazie wjazdu na tereny objęte działaniami wojennymi oraz rozruchami. Sporo firm precyzuje konkretne lokalizacje, gdzie możemy jechać wypożyczonym kamperem. 

Na co zwrócić uwagę nim podejmiemy ostateczną decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku jest wiele wypożyczalni kamperów. Osoby szukające kampera na podróż są w stanie wybierać wśród wielu propozycji oraz podejmować decyzję w myśl swoich wymagań oraz upodobań. Wyjątkowo istotne jest, żeby na wymarzone wolne pojechać kamperem który spełnia preferencje i dostosowanym do potrzeb. Wyjątkowo ważne jest dopasować właściwego kampera do wybranego sposobu przemieszczania się i kierunku wyjazdu. Wybranie odpowiedniej wypożyczalni, z której usług skorzystamy, jest jednakowo istotny. Poszczególne oferowane pojazdy są zupełnie niedostosowane do realiów wynajmu. Są zdecydowanie za ciężkie, żeby można było nimi przemieszczać się, nie łamiąc przepisów. Zdarzają się również tacy przedsiębiorcy, którzy stosują nieuczciwe procedury wobec klientów, podwyższając cenę niwelowania uszkodzeń. Dlatego warto każdą wypożyczalnię dobrze zweryfikować, analizując zdanie wypożyczających, polisy ubezpieczeniowe proponowanych kamperów, zapisy regulaminów oraz wzory umów wynajmu.