Ostatnio czołówki portali przejął Polski Ład. Implementowany przez rząd program gospodarczy, znacznie wpłynie na portfele Polaków. Nowy Ład ma być w założeniu reakcją na skutki pandemii COVID-19. Ograniczenia związane z pandemią mocno zachwiały różnymi sektorami. Jedną z branż, które obroniły się jest przemysł IT. Możliwość pracy zdalnej sprawiła, że IT się rozrosło. Pracowników przyciągają głównie dobre zarobki i elastyczność. Ale Nowy Ład nie ominął tej branży. Jak rzutuje on na pracowników IT? Jak powinni oni się rozliczać?

Sektor IT wobec Nowego Ładu

Warto wyjść od tego, że program zaproponowany przez rząd jest bardzo skomplikowany. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim podkreślają, że mnogość interpretacji jest szokująca.

Kolejną ważną sprawą jest to, że wielu fachowców IT pracuje na umowach B2B. Żeby  być na bieżąco niezbędne dla takiego pracownika jest kompetentne biuro rachunkowe. Nie jest prostą rzeczą prowadzić księgowość w perspektywie tak dużych zmian. Rząd przekonuje, że na Nowym Ładzie skorzysta ponad 90% podatników.

Na chwilę obecną wygląda na to, że branża IT znajdzie się do tych szacunków. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na bazie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Stawka podatkowa dla informatyków ma wynieść 12%. Jest to zmianę na korzyść, w zestawieniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Jednak ryczałt odbiera możliwość(i) odliczania od podatku kosztów osiągnięcia dochodu.

Czy byt programistów się pogorszy przez zmiany?

Co może dziwić najmniej powinni się obawiać specjaliści uzyskujący przychód mniejszy niż 120 tysięcy zł brutto rocznie. Nie przekroczą oni II progu podatkowego, który wiąże się z większym podatkiem do zapłaty. Mają też możliwość rozliczania się przez ryczałt. Dodatkowo przysługuje im ulga(i) IP Box.

Zapotrzebowanie w branży jest szczególnie na ludzi z doświadczeniem. Mogą one liczyć na wyższe wypłaty. Skutkuje to tym, że regularnie przekraczają one II próg podatkowy(32%). Zakładając brak zniżek przynosi to stratę wielkości 6% w ciągu roku.

Mimo zmian, w IT wzrasta zarówno popyt, jak i podaż. W związku z tym zarobki tutaj regularnie pną się do góry. Aktualnie kreują się nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą danych, cyberbezpieczeństwem czy AI. To właśnie fachowcy znający się na najnowszych technologiach mogą liczyć na najwyższych zarobków.

Co zrobić żeby korzystnie wyjść na polskim Ładzie?

Zatem. jak w piosence, ktoś zyskuje, ktoś traci. Ważne aby w ciągłej karuzeli zmian rozliczeniowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się mocni, można samodzielnie prowadzić księgowość. Dobrze jest jednak mieć rzetelną osobę do konsultacji.

Praca w sektorze księgowym pod pewnymi kwestiami jest zbliżona do pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) zdalnie i wymusza znajomość(i) wszelkich nowości.

Nawet w Internecie możemy zatrudnić biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla firmy lub osoby prywatnej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to bez znaczenia. W dobie rozwiązań zdalnych tego typu ograniczenia przestają istnieć. Księgowy z wybranego miejsca na Ziemii może nam pomóc w decyzji o najkorzystniejszym dla nas planie prowadzenia aktywności gospodarczej. Może też na bieżąco doradzać nam i informować o wszelkich zmianach w obszarze interesującego nas sektora. A te czasami wdrażane są niepostrzeżenie.