Zakup używanego samochodu to zawsze pewne ryzyko. Osoby sprzedające przeważnie zapewniają, że pojazd jest w bardzo dobrym stanie, a poprzedni właściciel jeździł nim tylko od święta. Praktyka bywa odmienna.

Coraz częstszą praktyką jest oferowanie przez sprzedawców gwarancji. Gwarancja na samochód używany może obejmować swym zakresem różne części auta i stanowić niejako zapewnienie, że kondycja pojazdu są zgodne z opisem.

Jak działa gwarancja na samochód używany? Czy opłaca się z niej korzystać? W jakich okolicznościach jest ona użyteczna?

Co zapewnia gwarancja na samochód używany?

Wiele komisów handlujących używanymi samochodami jest świadomych, że często historia oferowanych przez nich aut jest ciężka do odtworzenia. Wiedzą to również konsumenci, którzy do zapewnień handlarzy przeważnie podchodzą z dystansem.

By wzmocnić w kliencie chęć zakupu i zaufanie, komisy sprzedają auta w pakiecie z gwarancją. Na rynku istnieje parę firm świadczących tego typu usługi. Gwarancja na samochód używany może być zróżnicowana – tworzy ją zakres, warunki i cena.

Zależnie od wykupionego standardu możemy liczyć na różne warunki. Szczegóły zawarte w umowie są też determinowane stanem pojazdu, jego stopniem wyeksploatowania i ewentualną podatnością na usterki.

Najczęściej gwarancja na samochód używany dotyka okres od 3 do 12 miesięcy od zakupu auta. Opiera się ona na bezpłatnej naprawie auta w jednym z wskazanych warsztatów mechanicznych.

Podpisując umowę gwarancyjną, w jej ramach powinna znajdować się dokładna lista awarii i części, które mogą być objęte gwarancją. Komponenty objęte bezpłatną naprawą stanowią niestety procent wszystkich elementów, które potencjalnie mogą wymagać reparacji.

Co więcej, gwarancja na samochód używany zawiera też limit pieniężny do którego pokrywane są koszty. W przypadku wyższych kosztów naprawy niż postanawia umowa klient różnicę pokrywa z własnej kieszeni.

Wypożycz samochód z gwarancją i nie przejmuj się niczym. Skorzystaj z oferty ava-rent.

Samochody używane – praktyczne spojrzenie na gwarancję

Rzeczywistość związana z gwarancjami na auta używane bywa różna. Można spotkać uczciwe firmy, od których gwarancja na samochód używany w pełni spełnia oczekiwania kupujących. Można też spotkać podmioty o słabych opiniach.

Wobec tego warto dokładnie wczytać się w umowę gwarancyjną i jej warunki. Bywa, że usterka musi być zgłoszona do instytucji gwarancyjnej w ciągu maksymalnie 48 godzin od jej wystąpienia. Nie zawsze jest to możliwe, a niestety daje to firmom opcje do odstąpienia od wykonania swoich obowiązków.

Skrupulatnie trzeba sprawdzać też zakres gwarancji w oparciu o kondycję kupowanego samochodu. Niestety rynek motoryzacyjny pozwala manipulowania różnymi parametrami przez sprzedawców. Cierpią na tym głównie osoby nie znające tematu.

Szukając danych na ten temat, można spotkać się z wiadomościami, że firmy często zwlekają się z wywiązaniem się ze swoich części umów.

Zatem, jeśli gwarancja na samochód używany to u sprawdzonych dostawców. Rzetelne firmy nie splamią się kłamstwem czy przeciąganiem sprawy. Ponadto porozumienia z nimi zawierane są zazwyczaj transparentne i nie zawierają żadnych haczyków. Nawet jeśli czasem takowe są droższe to nadal warto.