Nie można w żaden sposób zaprzeczyć, że praworządność to jeden z filarów społeczeństwa nie tylko naszego państwa, ale także mnóstwa innych. Zjawisko to zapewnia odpowiednią wygodę życia dla obywateli, którzy mają zapewnienie odnośnie tego, że różnorakie konflikty będą rozwiązywane sprawiedliwie, przestępcy należycie osądzani, a na decyzje sądów nikt nie będzie wywierał zgubnego nacisku. Rzecz jasna warto zdawać sobie sprawę z tego, że to nie jedyne cechy praworządności – można wymienić ich o wiele więcej. W dzisiejszych czasach jest to zagadnienie, które zdecydowanie należy intensywnie poruszać. Bez praworządności bowiem nasze społeczeństwo nie funkcjonowałoby przesadnie dobrze – jest to swoisty fundament, na którym buduje się nasze państwo, nasz naród, naszą tożsamość oraz poczucie bezpieczeństwa. Z tego względu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić na krótki wywód na temat godnych największej uwagi cech praworządności.

Wolne media

Należy mieć świadomość, że praworządność nie ogranicza się jedynie do skutecznego działania organów sądowniczych, ale także należy położyć nacisk na wszelkiego rodzaju kwestie czysto społeczne. Wśród nich są bez najmniejszej wątpliwości wolne media, które powinny funkcjonować sprawnie, być niezależne i nie mogą być w żaden sposób ograniczane czy cenzurowane przez państwo ani inne czynniki. Dzięki temu obywatele mają gwarancję korzystania z informacji z różnych źródeł, opinii oraz reportaży tworzonych przez niezależnych publicystów i dziennikarzy. Wolność słowa jest podstawą nie tylko wolności mediów, ale również w nieco bardziej szerokim ujęciu właśnie praworządności. Jeśli media są w jakikolwiek sposób atakowane lub ograniczane, mamy do czynienia ze zjawiskiem niezwykle przykrym i zgubnym, który znaczącą uderza w praworządność, na jaką wszyscy jako obywatele bez wątpienia zasługujemy.

Wolność zgromadzeń

Następnym niewątpliwie kluczowym czynnikiem praworządności jest wolność do organizacji wszelkiego rodzaju protestów, marszów oraz innego rodzaju form poparcia lub sprzeciwu różnego rodzaju zjawiskom, zwykle powiązanych z działaniami obecnej władzy. Niewyobrażalnie kluczowe jest to, aby obywatele mieli prawo nie tylko jeśli chodzi o wyrażanie swoich opinii, ale również manifestowania ich, niezależnie od tego, z czym się zgadzają lub nie – jest to potężny filar zarówno praworządności, jak i ustroju, jakim jest demokracja.

Sprawnie działająca machina urzędnicza

Aby mieszkańcy danego państwa mogli mieć satysfakcję z pełni swoich praw oraz mieli możliwość dokonywania pewnych czynności, niezbędne są sprawnie działające urzędy. Wszyscy obywatele mają do czynienia z tego rodzaju instytucjami i regularnie pojawiają się pewne sprawy, z którymi należy udać się do takowych – korupcja wśród urzędników jest zatem niedopuszczalna i nikt nie może w jakikolwiek sposób wpływać na ich funkcjonowanie.

Równość względem prawa

Jeśli chodzi o sprawy karne czy cywilne, nikt nie może być “lepszy”. Każdy z nas powinien opierać swoje działania na tych samych zasadach, ponosić taką samą odpowiedzialność za swoje czyny oraz otrzymywać dokładnie taki sam wymiar kary regulowany odpowiednimi kodeksami. Nie może być sytuacji, w której są równi i równiejsi wobec prawa – jest to wtedy znaczna skaza na praworządności.

Prawo do sprawiedliwego procesu i niezależni prawnicy

Praworządność opiera się na tym, że każdy z nas zasługuje na sprawiedliwy proces i odpowiedniego prawnika, niezależnie od tego, w jakiej sprawie toczy się postępowanie. W sądzie może reprezentować nas adwokat lub radca prawny z przydziału, lecz możemy również pokusić się o zatrudnienie zaufanego fachowca w tym zakresie. Na działania i decyzje prawników również władza nie może pod żadnym pozorem mieć wpływu, gdyż znacznie gryzie się to z ideą praworządności.

Wolne wybory

Podejmowanie decyzji o rządzącej nami władzy jest jedną z podstaw zarówno demokracji, jak i praworządności. Bez wolnych wyborów nie można stwierdzić, że żyje się w wolnym kraju, jeśli ten deklaruje się jako kraj demokratyczny – mówimy chociażby o Polsce. Z pewnością każdy prawnik to powie. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie komfortowe życie w państwie, w którym władza nie jest wybierana za pośrednictwem wolnych wyborów – spójrzmy między innymi za nasze wschodnie granice i obecną sytuację chociażby na Białorusi.

Praworządność jest podstawą

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że praworządność jest jednym z najbardziej potrzebnych elementów funkcjonowania wszystkich cywilizowanych państw. Z tego powodu z tym musimy dbać o swoje prawa i domagać się praworządności w każdy możliwy sposób.

Źródła:

  1. adwokatklodzko.com