Prawo jazdy to dla wielu osób jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, ważniejszy niż matura. Dzieje się tak zwłaszcza przez na ogromne pokłady emocji, towarzyszących nam podczas tego momentu, gdyż jest to niemały stres dla większości kursantów. Pomimo, że kurs obejmuje jazdy z instruktorem, kiedy jesteśmy sam na sam w pojedźcie z egzaminatorem, wszystko wydaje się trudniejsze. Jak postępować, aby wyjść z tej sytuacji zwycięsko?

Przydatne wskazówki na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy jest złożony z paru elementów, które są niezmienne. Są to: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po dobrym ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, po to by zobaczyć umiejętność prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym. W trakcie trwania praktycznego egzaminu na prawo jazdy warto pamiętać o kilku elementarnych rzeczach. Przede wszystkim bądźmy skupieni – podczas każdego etapu egzaminu, naszym obowiązkiem najlepiej jak potrafimy wykonać wyzanczone zadania. Egzaminator zwróci uwagę na najdrobniejsze szczegóły, najistotniejsze elementy to:


– ustawienie lusterek i fotela

– zapięcie pasów

– łuk trzeba przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za błędny

– samochód po przejechaniu łuku musi cały znajdować się w obrębie „koperty”

– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze należy włączać kierunkowskazy

– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– zwracajmy szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów a także sygnalizację świetlną oraz jej usytuowanie

– nie spieszmy się

– każdą czynność należy robić starannie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator mógł zobaczyć, iż jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze

– zarówno swoje jak i innych.

W trakcie wszystkich wyżej przedstawionych czynności, trzeba być skupionym i ostrożnym. Musimy pamiętać, że to nie tylko egzamin praktyczny, który nada nam uprawnienia do prowadzenia pojazdów, lecz także o tym, że znajdujemy się na dordze wśród innych kierowców oraz niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Jakie mamy możliwości w sytuacji, w której nie czujemy się pewnie przed egzaminem?

Kiedy czujemy, że to jeszcze nie jest ten moment na podejście do egzaminu praktycznego albo mamy potrzebę jeszcze przez jakiś czas pojeździć pod okiem nauczyciela, warto zastanowić się nad dodatkowymi jazdami. Jazdy doszkalające w Gdańsku są rozwiązanie stosowane przez wiele ośrodków szkolenia kierowców, zwłaszcza w większych miastach jak np. Gdańsk, Łódź czy Poznań, z uwagi na duży obszar, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki wykupieniu dodatkowych godzin jazdy możemy przede wszystkim podszlifować nasze umiejętności za kierownicą, a co za tym idzie zyskać większą pewność siebie w czasie prowadzenia samochodu. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza gdy mamy jakiekolwiek obawy.