Sporo ludzi w młodym wieku pragnie podjąć pracę przed skończeniem 18 lat. Od jakiego wieku jest to możliwe zgodnie z polskim prawem? Jakiej pracy szukać i gdzie? Zatrudnienie nieletnich dla pracodawców jest korzystne, gdyż wiąże się z określonymi oszczędnościami, aczkolwiek warto pamiętać o spełnieniu kilku warunków. W dzisiejszych czasach opcje są dużo większe, a to dzięki znacznemu postępowi nowoczesnych technologii, a ściślej mówiąc internetu. Małoletni poniżej 18 roku życia ma więc sposobność poszukiwania pracy online, która da możliwość zgrać obowiązki szkolne z dorabianiem pieniędzy, i umożliwi zaoszczędzić czas na dojazdach. Dlatego praca na odległość dla nieletnich zyskuje coraz większą popularność. 

Tekst został napisany w oparciu o informacje ze strony https://jakdorobic.pl/praca-zdalna-online-od-16-lat/ 

Zatrudnienie dla niepełnoletnich- najważniejsze zasady

Najpierw należy postawić pytanie kim właściwie jest osoba nieletnia? Zgodnie z polskim prawem jest to osoba, która ukończyła 15 lat ale nie przekroczyła 18. Według prawa wyjątek stanowi kobieta powyżej 16 roku życia, która wkroczyła w związek małżeński za pozwoleniem opiekunów prawnych. To sprawia, że staje się ona pełnoletnia. Nie można zapomnieć, że aby przedsiębiorca miał możliwość zatrudnienia osoby pomiędzy 16 a 18 rokiem życia powinno być spełnione kilka kryteriów. Należy pamiętać, że niepełnoletni powinien ukończyć szkołę podstawową, a także przedstawić od lekarza, że taka praca nie nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia. Zazwyczaj zatrudnienie takiej osoby ma miejsce w przypadku przyuczenia do zawodu. W sytuacji kiedy nie ma odpowiednich kwalifikacji, zatrudnić można tylko do pracy lekkiej. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pracy zdalnej dla nieletnich, która spełnia ten wymóg. 

Zatrudnienie dla osób które nie ukończyły 16 lat

Powyższe zasady dotyczą nieletnich od 16 roku życia, a czy istnieje szansa na zatrudnienie osoby młodszej? Zatrudnienie młodocianego do 16 roku życia jest dostępne tylko dla niektórych podmiotów gospodarczych. Warunki te są uregulowane przepisy prawa cywilnego. Nieletni może podjąć pracę w przedsiębiorstwach prowadzących działalność:
 • artystyczną,
 • kulturalną,
 • reklamową,
 • sportową.

W takiej sytuacji przedsiębiorca musi zgłosić się do inspektora pracy aby uzyskać odpowiednie zezwolenie, a także musi otrzymać od rodziców pisemne pozwolenie. Należy wspomnieć, że inspektor nie da zgody, jeżeli praca jest zbyt ciężka i może przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, a także kiedy takie zatrudnienie utrudnia wypełnienie obowiązku szkolnego. Praca, która może mieć negatywny wpływ na zdrowie niepełnoletniego to np.: praca przy uboju zwierząt, praca wymuszającą jednakową pozycję, obowiązki polegające na noszeniu zbyt dużych ciężarów a także taka, gdzie jest duże ryzyko powstania wypadku. Oczywiście taki pracownik nie może także podjąć pracę nadliczbowych, a także w godzinach nocnych.

W jakich miejscach małoletni powinien szukać zatrudnienia?

Istnieje dużo interesujących propozycji pracy dla osoby niepełnoletniej. Warto mieć na uwadze, żeby była to praca łatwa nie sprawiająca zagrożenia dla zdrowia. Młodociany znaleźć zatrudnienie m.in.:

 • przy zbiorach warzyw i owoców- jest to praca tylko okresowa, ale chętnie wybierana przez nastolatków. W sezonie letnim popyt na siłę roboczą wzrasta, a zatrudnienie osoby nieletniej wydaje się doskonałym pomysłem.
 • W restauracji- tutaj można znaleźć pracę jako kelner, albo jako pomoc kucharza
 • Rozdawanie broszur reklamowych- jest to jedna z powszechniejszych prac dla nieletnich, nie są wymagane specjalne kwalifikacje.
 • Pet sitting- wyprowadzanie psów na spacer, karmienie kotów.
Z pewnością jest dużo więcej wersji zatrudnienia dla nieletnich. To jedynie niektóre pomysły z najpopularniejszych prac. Warto także spróbować znaleźć pracę w specjalizacji, w której nastolatkowie czują się dobrze. Takim przykładem jest wykonywanie makijażu zwłaszcza przez młode dziewczyny, lub robienie zdjęć. Wielu młodych ludzi spędza czas grając w gry komputerowe, dzięki czemu dla nich pracą marzeń może być testowanie gier. Co więcej należy pamiętać o możliwości pracy zdalnej dla niepełnoletnich, jest to opcja warta przemyślenia, gdyż często można wykonywać ją w wygodnym dla siebie momencie. 

Pomysły na pracę zdalną dla 16 latka

Praca zdalna ze względu na wygodę jest coraz bardziej powszechna, nawet wśród młodzieży. Dzięki czemu można połączyć lekcje z zatrudnieniem, co więcej oszczędza się czas na dojazdach. Dzięki możliwościom jakie daje internet, nieletni mają obecnie sporo możliwości. Oto kilka propozycji pracy zdalnej, jakiej może podjąć się młodzież:

 • Wypełnianie ankiet- jedna z najpopularniejszych form dodatkowego zarobku w online. Co więcej nie ma potrzeby zawierania żadnych umów, trzeba założyć konto na odpowiednim portalu. Pieniądze nie są co prawda najwyższe, ale na podstawowe potrzeby z pewnością wystarczy. Jest to dobra praca zdalna od 16 lat, ale niektóre strony pozwalają rejestrację już od 13 roku życia.
 • Praca przez pisanie-copywriting- ta praca wymaga znajomości przynajmniej zasad ortografii czy interpunkcji. Oczywiście zarobki zależą od liczby tekstów, oraz doświadczenia copywritera, dlatego jest to idealna praca zdalna dla 16 latka.
 • Prowadzenie bloga- to jest również praca bardziej wymagająca, idealnie by było gdyby małoletni pisał bloga na temat związany z jego pasją. Wtedy z pewnością ilość czytelników byłaby większa.
 • Media społecznościowe- ostatnimi czasy coraz więcej ludzi, a szczególnie młodzieży próbuje swoich umiejętności w mediach społecznościowych. Zamieszczają zdjęcia czy filmy interesujące widzów. Oczywiście im bardziej popularne konto, tym większe zarobki, które w tym przypadku potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
Praca online dzięki swym korzyściom jest szczególnie polecana dla ludzi młodych. Z pewnością jest to praca lekka, która nie zagraża zdrowiu nastolatków, oraz umożliwia jednoczesną naukę w szkole.