Piwnica przez wzgląd na swoje położenie poniżej poziomu gruntu jest wyjątkowo narażona na niszczycielskie działanie wody gruntowej. Fundamenty, które nie są odpowiednio uszczelnione przepuszczają wodę, co będzie skutkować grzybem na ścianach i wilgotną posadzką. Żeby temu zapobiec trzeba zastosować hydroizolacje piwnicy. Jeśli chodzi o budynki już istniejące ocieplenie ścian jest zagadnieniem stosunkowo łatwym w porównaniu do zabezpieczenia fundamentów. Niestety, wiąże się to z przeprowadzeniem bardzo drogich prac ziemnych, co w niektórych przypadkach jest trudnym, ale niezbędnym zadaniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów dopiero budowanych. Dlatego dobrze taką izolację wykonać w momencie, kiedy jeszcze ściany fundamentowe są odkryte. Zazwyczaj hydroizolację ścian piwnicy wykonuje się papą lub masą bitumiczną. Są to skuteczne metody zapobiegające wnikaniu wody gruntowej do wnętrz piwnic. Jak dobrze wykonać taką hydroizolację?

Czy opłaca się robić izolację piwnicy?  

Przepisy prawa budowlanego w Polsce nie są zbyt surowe jeśli chodzi o izolację ścian fundamentowych. Z tego powodu jest to etap często pomijany przez właścicieli budynków. Tymczasem często okazuje się, że izolacja była jednak potrzebna i trzeba odkopać ściany fundamentowe, co jest wyjątkowo drogie. Jeśli chodzi o domy, w których fundamenty pełnią równocześnie funkcję ścian piwnicy, taka hydroizolacja jest z pewnością niezbędna. Nie zapominajmy, że woda gruntowa z łatwością znajduje najmniejsze szczeliny, aby dostać się do wnętrza piwnicy. W późniejszym okresie doprowadza to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, a także pleśni. Z tego powodu już w momencie budowy domu trzeba zatroszczyć się o efektywną i rzetelną hydroizolację fundamentów. Warto dopilnować, żeby surowce użyte do zabezpieczenia były idealnej jakości, gdyż potencjalne poprawki czy wymiany będą bardzo kłopotliwe. Trzeba także wziąć pod uwagę rodzaj gruntu na jakim znajduje się dom. W przypadku piasków sytuacja nie jest skomplikowana, gdyż łatwo przepuszczają wodę. Większy problem stanowią grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują wodę nawet przez wiele miesięcy. Z tego powodu przed rozpoczęciem budowy niezbędne jest wykonanie badań geologicznych. Firmy oferujące takie usługi najczęściej znajdują się w większych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale zdarza się, że oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Z jakich materiałów wykonuje się hydroizolację piwnicy

Istotna jest odpowiednia jakość surowców z jakich wykonuje się hydroizolację piwnicy. Jakich surowcow najczęściej się używa? Nierzadko są to papy i masy bitumiczne. Szczególnie papy bitumiczne muszą być specjalnie przygotowane do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, gdyż cechują się większą odpornością. Nie można zapominać, że tego rodzaju maty łatwo pękają podczas zginania, dlatego ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. Jeśli chodzi o grunty przepuszczalne zazwyczaj używa się masy bitumiczne rozsmarowane po ławach pędzlem. Kiedy posadowiony jest na gruntach słabo przepuszczalnych potrzebne może okazać się wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jakie są metody izolacji piwnicy? 

W przypadku budynków z piwnicami, izolacja fundamentów umożliwia zwiększenie użyteczności tychże pomieszczeń. Z tego powodu warto przypilnować, aby była ona dobrze zrobiona:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed powstaniem fundamentów należy zabezpieczyć je przed podciąganiem wody z gruntu. Wówczas stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po ukończeniu tego etapu należy rozpocząć następne prace.
  • Drenaż – wykonanie drenażu potrzebne jest w sytuacji niektórych typów gruntów i konstrukcji budynków. Na ściany fundamentowe zazwyczaj napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego potrzebne jest ich właściwe zabezpieczenie w postaci drenażu.
  • Sezonowanie – po zbudowaniu ścian fundamentowych trzeba poczekać nawet kilka miesięcy, aby materiał odpowiednio wysechł. Istotne jest, żeby w takiej sytuacji z układaniem następnych warstw izolacji nadmiernie się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już ściany fundamentowe dobrze wyschną, ich powierzchnię należy dobrze oczyścić. Następnym etapem jest nałożenie tynku, a óźniej warstwy hydroizolacyjnej. Jeśli budynek posiada piwnicę warto położyć również izolację termiczną, aby uniknąć uciekania ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja ścian fundamentowych zwłaszcza w przypadku domów podpiwniczonych jest bardzo ważnym etapem. Pozwoli w przyszłości z wilgocią przedostającą się do wewnątrz i kosztownych napraw w zabezpieczeniu fundamentów.