Jednorazówki stały się stałym elementem naszych sprawunków. Do czego jeszcze stosuje się jednorazówek? Kiedy wymyślono siatki foliowe? Czy reklamówki biodegradowalne są lepsze? Czy to finisz reklamówek? Czemu jesteśmy zmuszeni płacić za jednorazówki?

Kiedystworzono pierwsze torby foliowe

Zanim wynaleziono jednorazówki, używano grubych papierowych toreb. Wynalazł je amerykanin, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był szefem sklepu spożywczego i pragnął ułatwić swoim konsumentom transportowanie sprawunków ze sklepu do domów. Pomysł ten był hitem, papierowe torby dla klientów zaczęły stosować sklepy prawie na całym globie.

Było tak aż do roku 1965. Wtedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wynalazł i opatentował pierwszą polietylenową edycję torby jednorazowej. Natychmiast wyparła swego wykonanego z papieru  poprzednika. Torba foliowa była przede wszystkim bardziej solidna dodatkowo nie użytkowaną można było poskładać i transportować  wygodnie w torebce czy kieszeni.

Skąd nazwa „reklamówka”?

Początkowo worki foliowe miały być stosowane do jednorazowego użytku. Po czasie dostrzeżono, że konsumenci używają ich po wielokroć. Spostrzeżenie to spowodowało, że siatki zaczęto wykonywać z trwalszych surowców. Pozwalało to dźwiagnie cięższych rzeczy Ze względu na większą wytrzymałość toreb foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umieszczać na nich napis reklamowy lub logo marketu z którego przykładowa siatka pochodziła.W ten sposób powstała nazwa „reklamówka”, która jest używana do dziś bez względu na to czy jest ona zadrukowana czy nie.

przy czym jeszcze wykorzystuje się torby foliowe

Jednorazówki stosowane w marketach przez konsumentów to oczywiście tylko jedno z funkcji opakowań wykonanych z plastiku. Każdy producent opakowań foliowych ma w swojej ofercie również inne przydatne  wyroby z folii. Są nimi wśród nich: opakowania na żywność, produkty kosmetyczne, srodki czystości, worki foliowe do pakowania materiałów do ogrodu, na budowy czy opału oraz zwykłe worki na śmieci, z jakich korzystamy codziennie.

Wady i zalety toreb foliowych.

Opakowania foliowe są najbardziej popularne na rynku, nie jest tak bez powodu Posiadają one ogrom plusów, przez co w większości przypadków ciężko jest wymienić je na coś innego. Do naczelnychplusów worków foliowych jest ich wytrzymałość. Folia jest bardziej solidna niż np. pudła kartonowe ponadto nie przepuszcza wody, niepachnie i umżliwia pakowanie w nią produktów o dowolnych formach. Do bezsprzecznych plusów worków foliowych należy też ich niska cena oraz masa. Torby foliowe są bardzo lekkie, w odróżnieniu np. od  szkła. Ma to szczególne znaczenie w czasie przewożenia produktów. Pomimo obfitości plusów reklamówki posiadają jedyną sporą wadę a mianowicie czas degradacji. Szacuje się, że jedna reklamówka rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem zwykły konsument wyrzuca siatkę przeciętnie nawet po 25 minutach korzystania

W jaki sposób z głową korzystać z jednorazówek?

Zdecydowana większość z nas korzysta każdego dnia  z woreczków i opakowań foliowych Jednak ze względu na środowisko i dobro naszej planety powinniśmy ograniczyć ich ilość lub zadbać o ponowne wykorzystanie surowca.

 Metod istnieje naprawdę dużo. Pierwszą z nich jest na przykład użycie cienkich reklamówek, przyniesionych ze sklepu  jako worków na odpady. W ten sposób oszczędzamy pieniądze i odciążamy środowisko Zużyte jednorazówki  sprawdzą się też świetnie  w ogrodzie , jako ochrona dla roślin przed mrozem  (wystarczy nakryć roślinę reklamówką i solidnie obwiązać). 

Bardzo pomysłowym sposobem na zużycie foliowych toreb jest przygotowanie z nich foliowej „włóczki”. Aby ją przygotować wystarczy odciąć od reklamówki uchwyty, i dno. Powstanie wtedy swego rodzaju tuba, kolejno trzeba  złożyć ją na pół i odciąć pierwszy pasek, to będziezakończenie „włóczki”. Kolejne paski należy wycinać po skosie. Gotowy produkt wykorzystuje się tak samo jak włóczki wykonane z naturalnych  materiałów. W sieci można nawet odszukać filmiki instruktażowe pokazujące po kolei, jak wykonać z nich dużo ciekawych przedmiotów 

Zanim wyrzucisz stos zużytych reklamówek spróbuj je wykorzystać w roli foli bąbelkowej do swych paczek Sprawdzą się równie dobrze a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz sięświatu.

Reklamówki, czy wciąż są potrzebne?

Stosowanie siatek foliowych nadal jest potrzebne i powszechnie stosowane. Wynika to z ogromu plusów tych produktów należy jednak korzystać z nich z głową i tylko wtedy, gdy na prawdę ich potrzebujemy. Gdy tylko jest taka okazja, zabierajmy własne torby na zakupy a foliowych używajmy ponownie. Zawsze trzeba też pomyśleć dwa razy nim się coś wyrzuci.pamiętajmy, że odpowiedzialność  za naszą planetę ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, aległównie my – konsumenci.