Wiele gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to potrzebny element w większości fabryk, i wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia – od elementów dekoracyjnych, po wytwarzanie mebli, aż do robienia różnego rodzaju konstrukcji. Cechuje się on dużą wytrzymałością i niewielką średnicą. Jednakże przed wykorzystaniem, trzeba oddać go odpowiedniej obróbce. Podczas tego procesu kształtuje się jego parametry takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Najczęściej produkowany jest drut o okrągłym przekroju, ale współczesne urządzenia mogą wyprodukować również kwadratowe, lub skręcone. W zależności od wymagań może również dobierać jego pokrycie. Na pewno inne będzie przy drucie używanym do robienia biżuterii, a inne przy takim, który przeznaczony jest do produkcji mebli. Aby poddać drut właściwej obróbce, nie wystarczy jedna maszyna. Niezbędne będzie do tego znacznie więcej urządzeń. Jakie maszyny używane są przy obróbce drutu?

Urządzenia do obróbki drutu – zgrzewarka

Bez wątpienia wszystkie urządzenia wykorzystywane do obróbki drutu muszą posiadać właściwe certyfikaty. Na rynku dostępne są dwa typy zgrzewarek – jednopunktowa oraz wielopunktowa. Jest to maszyna, której zadaniem jest zastąpienie spawania. Dokładniej mówiąc przeznaczone jest do zgrzewania prętów wykonanych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą poszczególne elementy przy użyciu prądu stałego albo zmiennego. Skutkiem całego procesu jest siatka z drutu o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Przy użyciu zgrzewarki wielopunktowej można wytworzyć zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele do ogrodzeń. Zgrzewarka wielopunktowa jest urządzeniem najczęściej wykorzystywanym w specjalistycznych liniach produkcyjnych z tego względu, że jest to stosunkowo duża maszyna. Osoba obsługująca to urządzenie odpowiada za uzupełnianie podajnika o odpowiednia ilość prętów, a także pilnuje aby cały proces przebiegał bez problemów. 

Obróbka drutu – do czego służy nawijarka?

Następnym urządzeniem przeznaczonym do obróbki drutu jest nawijarka, lub inaczej mówiąc szpularka. Współczesne szpularki do drutu zapewniają pełną automatyzację oraz precyzję. Każda czynność wykonywana przez maszynę jest dokładnie zaprogramowana. Jak można się domyślić nawijarka do drutu służy do nawijania drutu w zwoje. Można zaprogramować urządzenie tak, żeby zwoje były o określonej wadze. Zwoje wykorzystywane są przede wszystkim do związywania zbrojeń w budownictwie. Cały cykl nawijania złożony jest z następujących po sobie czynności:

  1. zaczepienie drutu na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a później odcięcie go,
  3. luźna końcówka drutu zostaje dowinięta,
  4. zrzucenie gotowego zwoju.

Urządzenie przeznaczone głównie do nawijania drutu niezbyt twardego. 

Do czego używana jest prościarka drutu?

Jednym z wielu maszyn wykorzystywanych przy obróbce drutu jest prościarka. Jej celem jest wyprostowanie drutu z kłębu bez względu na jego średnicę – odpowiedniej jakości prościarka da radę niemal z każdą. Kiedy potrzebne jest wyprostowanie drutu przy użyciu prościarki? Takim przykładem może być instalacja odgromowa. Często surowiec jakim jest drut dostarczany jest w kłębach. Aby konstrukcja odgromowa właściwie spełniała swoje zadanie trzeba ten drut rozprostować. Wcześniej robiono to ręcznie poprzez rozciąganie, ale przyczyniało się to do drutu. Pomimo tego, że były one niewidoczne dla oka, ale były przyczyną powstawania korozji. W takiej sytuacji niezbędna okazuje się prościarka, oraz rozwijak do drutu. Urządzenia te mogą naprostować go z niezwykłą dokładnością bez jakichkolwiek uszkodzeń. Prościarka do drutu jest wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, oraz  żebrowanego. Cały proces najczęściej jest w pełni zautomatyzowany, obsługa maszyny sprowadza się tylko do jej nadzoru, a także wyregulowania mechanizmów. Na rynku dostępne są również prościarki wielotorowe, które wykonywane są na specjalne zamówienie. Przeznaczone są one do jednoczesnego prostowania drutu o różnych średnicach. 

Obróbka drutu – pozostałe urządzenia

Oczywiście jest wiele innych urządzeń, które są używane przy obróbce drutu. Sposób ich działania zależny jest od tego, do czego później będzie wykorzystywany drut. Takim urządzeniem mogą być giętarki. Są to urządzenia robione na indywidualne zamówienie kupującego. Służą one do zginania siatek panelowych, czy górniczych. W przypadku siatek panelowych takie maszyny działają na zasadzie prasy, która gnie materiał na całej długości siatki. Następnym rodzajem takich specjalistycznych urządzeń są ciągownie. Jest to maszyna przeznaczona do zmniejszenie średnicy drutu poprzez jego gniecenie. Zazwyczaj taki drut używany jest w górnictwie oraz do wytwarzania krat pomostowych. Ze względu na jego nietypowe wykorzystanie, jest to maszyna robiona tylko i wyłącznie na specjalne zamówienie. Drut jest materiałem wszechstronnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia, z tego powodu wymyślono tak wiele maszyn służących jego obróbce. Najczęściej są to urządzenia przeznaczone dla określonych branż, w których drut jest powszechnie stosowany. Należy pamiętać, że takie maszyny są sporych rozmiarów i jedynie specjalistyczne linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zakup.