Przeczytaj nasz artykuł, aby doinformować się w jaki sposób prawidłowo segregować odpady. Z pewnością wiele osób ma problem z odpowiednią segregowaniem śmieci

Od czego rozpocząć drogę z segregacją odpadów

Po pierwsze ważne jest ,żeby potrafić zagospodarować w domu miejsce na dwa kosze na odpady. pierwszy z nim powinien służyć do resztek.Powinny do niego trafić wszelkie rzeczy których nie jesteśmy w stanie umieścić do drugiego koszta o którym zaraz napiszemy więcej. Niemniej jednak taki kosz jest super jeśli naszedł nas jakikolwiek dylemat,do jakiego pojemnika rzucić dany odpad. Gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze Twoje odpady sorterzy z zakładu utylizacyjnego będą wiedzieć jak je rozdzielić.

Kolejny pojemnik to miejsce na odpady bio, które do niedawna były nazywane mokrymi. Powinno do nich trafiać wszystko, co jest biodegradowalne, czyli śmieci które mogą zgnić albo w szybkim tempie się rozłoży. Przykładowo możemy tam wrzucić jest jedzenie a właściwie jego resztki. 

W jakie miejsce należy wyrzucać resztę śmieci?

Jeżeli nie masz miejsca na następny kosz, powinieneś przygotować dodatkowy worek. Metale, plastik jak i tworzywa sztuczne możesz trzymać ze sobą. Wszystko to ponieważ nie produkujemy tych odpadów tyle, co śmieci resztkowych lub biodegradowalnych. Jeżeli będziesz mieć wszystkie te śmieci w jednym worku, bezproblemowo będziesz mógł je posegregować w osiedlowym śmietniku. Jeśli Gdańsk jest Twoim miastem to wiesz, na ile ważna jest tam właściwa segregacja odpadów. Przyłóż swoją cegiełkę do tego eko zjawiska. 

Co natomiast należy zrobić ze szkłem?

W domu szklane odpady należy trzymać w oddzielnym worku. Następnie należy je wrzucić w pojemniku koloru zielonego. Mówiąc szkło mamy na myśl między innymi butelki, słoiki ze szkła bądź opakowania po kosmetykach – jednakże nie te wykonane z plastiku. Miej w pamięci że szkło będzie czystsze tym korzystniej. Jednakże nie oznacza to ,że musisz je myć, wystarczy usunąć wszystkie zakrętki, które należy wyrzucić do kontenera w kolorze żółtym. Ważne jest to,aby nie wrzucać do zielonego kontenera tak zwanego szkła płaskiego. Jest nim na przykład szyba, zbite lusterko bądź szkło kuchenne. Takie odpady natomiast muszą trafić do odpadów resztkowych.  

Co z kolei powinno się zrobić ze papierem?

Po pierwsze papier, trafiający do recyklingu nie może być brudny aniżeli lakierowany. w niebieskim kontenerze powinny znaleźć się gazety, zeszyty, książki albo  kartony. 

Odpowiednia segregacja artykułów higienicznych- w jaki sposób ma wyglądać?

Produkty takie jak tampony, pieluchy, waciki do twarzy, mokre chusteczki lub zabrudzone ręczniki papierowe – powinniśmy wrzucić do odpadów resztkowych. Natomiast styropian nie nadaje się do recyklingu. W związku z tym wszelkie rzeczy zrobione ze styropianu muszą trafić do odpadów resztkowych.

Właściwa segregacja odpadów odzwierzęce- jak powinna wyglądać?

Śmieci od zwierząt czyli na przykład psie odchody, koci żwir albo ściółka gryzoni wrzucamy koszta na resztki

Pamiętaj, że segregacja śmieci to wspólny obowiązek mieszkańców zarówno Gdańska, jak i całego kraju. Miej też w pamięci, że tam, gdzie odpadki nie będą segregowane, opłaty za odbiór śmieci będą wyższe. W praktyce oznacza to tyle, że nawet jeśli jedna osoba nie będzie segregować śmieci to wszyscy społeczeństwa za nie zapłaci.