Dzisiejszy świat jest zdominowany hasłami dotyczącymi ochrony środowiska. Trwa wielka transformacja energetyczna – ropę i gaz zastępuje się mniej emisyjnymi wiatrem, wodą i słońcem. Odchodzi się też od plastiku. Wszystko to w ramach spolwienia(e) mających miejsce zmian klimatycznych.

Ponadto, zasoby naturalne, którymi dysponuje nas Ziemia są zużywane. Wobec zaistniałych okoliczności, ponowne wykorzystanie zużytych już zasobów staje się koniecznością.

Segregacja odpadów, którą kojarzymy z naszych osiedli dotyczy również odpadów metalowych. Nie tworzy się jednak na nie specjalnych pojemników. Odpadów metalowych pozbywamy się na skupie złomu. Jest to o tyle dobre, że jeszcze można w ten sposób zarobić. Skupy z chęcią przyjmują każde ilości metali kolorowych, które po przetopieniu mogą dalej odsprzedawać dodając swoją prowizję.

Czy wszystkie metale można poddać recyklingowi?

Dobrze jest zacząć od stwierdzenia co się chowa pod terminem “metale kolorowe”. Zaliczamy do nich wszystkie metale oraz ich stopy, które nie posiadają w swoim składzie żelaza. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane metale kolorowe to przykładowo miedź, aluminium czy mosiądz.

Podobnie jak inne odpady podlegające recyklingowi, metale kolorowe można poddawać odzyskowi. Potrzebne są do tego właściwe zasoby i należyta ilość złomu.

Odkupione przez złom metale są segregowane. Następnie po małej obróbce wysyła się je do hut. Huty przetapiają zezłomowany metal w pełnoprawny produkt. Taki produkt składowany jest w magazynach, skąd pokonuje drogę do kolejnych kupców.

Metale, które podlegają powyższemu procesowi to głównie metale i stopy, w których składzie znajduje się aluminium, miedź i mosiądz. Są to substancje często i chętnie stosowane w różnych branżach ekonomii. Ich właściwości chemiczne sprawiają, że mają wiele zastosowań. Co więcej – większość rzeczy, z których korzystamy każdego dnia w jakimś stopniu bazuje na metalach kolorowych.

Miedź oraz aluminium zaliczają się do najdroższych tworzyw, które można oddać na skupie złomu. W związku z tym jeśli zostanie nam sporo odpadów warto odwiedzić skup aluminium lub skup miedzi. Warszawa, Wrocław czy Kraków – w każdym mieście spotkamy tego typu firmy.

Kto potrzebuje najwięcej miedzi?

Metale kolorowe ze względu na swoją uniwersalność są stosowane w wielu sektorach. Ich skończona podaż powoduje, że generuje się popyt na odzyskane i przetopione surowce.

Odzyskiwanie metali jest kosztochłonnym przedsięwzięciem. Nie zmienia to faktu, że jest to czynność w dalszym ciągu opłacalna. Recykling metali niesie korzyści dla każdej z zainteresowanych stron.

Kowalski pozbywa się złomu z domu i oprócz tego otrzymuje za to pieniądze. Skup aluminium i miedzi pozyskuje pożądany towar. Skup miedzi później zarabia na zakupionym produkcie oferując go hutom i innym wykazującym zainteresowanie przedsiębiorstwom. Jakie dyscypliny gospodarki najchętniej pracują ze złomami? To zależy od tego, czym wybrany skup się trudni.

Skup miedzi – jakim branżom pomaga?

Miedź zaliczana jest do grupy metali półszlachetnych. Jest dość miękkim i kowalnym pierwiastkiem. Charakteryzuje się wysoką przewodnością elektryczną. Rezultatem takiego stanu rzeczy jest liczne wykorzystywanie jej w różnego rodzaju urządzeniach i systemach elektronicznych i elektrycznych.

Najczęściej pozyskuje się ją wtórnie ze starych przewodów i kabli elektrycznych. Spore ilości miedzi spotkać można też w instalacjach hydraulicznych. Z miedzi korzysta chętnie branża budowlana – stosuje ją do wytwarzania rynien, parapetów i pokryć dachowych. Poza dobrym przewodnictwem prądu, miedź też sprawdza się jako wymiennik ciepła. Ta funkcja pozwala odszukać ten pierwiastek w chłodnicach i grzejnikach.

Cena miedzi na rynkach globalnych jest dość duża. Zatem, jeśli po remoncie lub wymianie urządzeń w domu zostało nam nieco tego rudego pierwiastka i chcemy odzyskać część poniesionych kosztów, warto odwiedzić skup miedzi. Warszawa jest miastem, gdzie dostaniemy za kilogram miedzi najlepszą stawkę. Jednak nie ma się czym martwić – niemal wszędzie handel miedzią jest dochodowy.

Skup aluminium – kto jest ich klientem?

Aluminium to kolejny wysoce ceniony metal. Używa się z niego w przemyśle lotniczym, stoczniowym, motoryzacyjnym, budowlanym, a nawet spożywczym. Jest plastyczny co daje możliwość dowolnego zmieniania jego wyglądu. Każdy z nas pił kiedyś colę lub inny napój z puszki – puszki oczywiście robi się z aluminium. Jest to tylko jeden z przykładów wykorzystania tego pierwiastka.

Aluminium można pozyskiwać z elementów samochodów, jak również z różnych elementów budowy maszyn, blach czy instalacji. Wiele osób zbiera też puszki po napojach i dla dodatkowego zarobku oddaje je na skup aluminium.

Gdzie skupuje się najwięcej złomu?

Skupy metali kolorowych to przeważnie dobrze funkcjonujące biznesy. Produkcja śmieci, mimo wszystkich apeli nie zmniejsza się. Wobec tego potrzebne są podmioty, które w bezpieczny i odpowiedni sposób zajmą się utylizacją.

Dobrym pomysłem wydaje się otworzyć skup miedzi lub skup aluminium. Warszawa jako miasto stale się powiększające mogłaby być dobrą lokalizacją.