Każdy posiadacz samochodu jest świadomy jak zasadniczy dla bezpieczeństwa podróży jest wybór dobrych opon. Mimo to, że w naszym  kraju zimy niezbyt często bywają mroźne i z opadami śniegu, jazda przez cały rok na oponach letnich nie jest dobrym pomysłem. W sezonie jesienno – zimowym, kiedy ulice stają się śliskie warto przemyśleć wymianę opon letnich na zimowe, bądź można zakupić opony wielosezonowe. Jest to z całą pewnością rozwiązanie bardzo wygodne, nie wymagające zmiany ogumienia dwa razy w roku. Spora część właścicieli samochodów zastanawia się czym różnią się tego typu opony od sezonowych, a nade wszystko, czy mogą one zapewnić odpowiednią przyczepność podczas ujemnych temperatur i oblodzonych ulic? Dla kogo opony całoroczne będą dobrym rozwiązaniem? Czy zakup jednego kompletu opon wielosezonowych jest bardziej opłacalny od tych sezonowych?

Najważniejsze różnice między oponami sezonowymi a całorocznymi 

Rolą opon jest zapewnienia doskonałej przyczepności, a tym samym bezpieczeństwa podczas jazdy. Aby tak się stało, muszą być one odpowiednio dopasowane do warunków atmosferycznych. Inaczej zbudowane są opony dedykowane do jazdy w wysokich temperaturach, a inaczej takie, których korzysta się w mroźne, śnieżne dni. Opony całoroczne są w pewnym sensie kompromisem. Opony wielosezonowe muszą sobie poradzić w każdych warunkach. Na rynku dostać można trzy typy bieżników używanych zarówno w odmianach wielosezonowych, jak i letnich: symetryczne, asymetryczne a także kierunkowe. Rzeźby w oponach wielosezonowych mają cechy zimowe oraz letnie. Można powiedzieć, że tego typu bieżnik posiada dwie strony – letnią i zimową. Opony całoroczne różnią się od tych sezonowych także mieszanką, jaka została wykorzystana do produkcji gumy. Jest ona przystosowana zarówno do jazdy w niskich, jak i wysokich temperaturach. Warto również wspomnieć, że opony wielosezonowe najlepiej się sprawdzą w przypadku samochodów używanych głównie w mieście i na krótkich trasach. Samochody, które rocznie pokonują ponad 15 000 km muszą posiadać opony sezonowe.

Plusy i minusy opon wielosezonowych

Opony całoroczne są mniej problematyczne w użytkowaniu od opon sezonowych. Nie ma potrzeby zmieniać ich dwa razy w roku, a jedynie raz kiedyś zdjąć je, aby zamienić miejscem. Niewątpliwie, nie musimy martwić się przechowywaniem kolejnego zestawu opon. Przy oponach całorocznych nie trzeba się martwić, że pojawią się przedwczesne przymrozki, co w przypadku opon letnich może być niebezpieczne. Oczywiście opony całoroczne pozwolą również na oszczędności, ale należy być świadomym tego, że mają one pewne wady. Na rynku są dostępne modele, które lepiej radzą sobie w warunkach zimowych, inne z kolei w warunkach letnich. Z tego powodu konieczne będzie pójście na kompromis. Opony wielosezonowe w czasie ujemnych temperatur mają parametry podobne do opon zimowych średniej klasy, aczkolwiek nieco gorzej sprawdzą się latem na suchej drodze od dobrej jakości opon letnich. Formalnie rzecz biorąc opony całoroczne są oponami zimowymi.

Opony sezonowe i wielosezonowe – dla kogo?

Zakup opon jest zasadniczym wyborem, przed którym wcześniej czy później stanie każdy kierowca. Należy dobrze go przemyśleć, aby jazda samochodem była wygodna i bezpieczna. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, można pójść się do specjalistycznego sklepu i porozmawiać ze specjalistą. Tego typu sklepy można znaleźć niemal w każdym większym mieście takim jak Warszawa, Wrocław, Poznań (opony w Poznaniu) czy Łódź. Generalnie zakłada się, że opony całoroczne są odpowiednim wyborem dla osób, które jeżdżą głównie po mieście do 15 tysięcy kilometrów każdego roku.