Większość ludzi nie rozróżnia różnych zawodów prawniczych, nie zastanawia się czym zajmują się poszczególnie absolwenci prawa. A tak naprawdę prawnicy mają bardzo szeroki zakres swoich usług. Czasami pojawia się pytanie czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej.

Poszukujesz kancelarii? Zobacz: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka to różnica?

Najlepiej będzie wskazać na zakres tych pojęć, by jakość je rozróżnić. Kancelaria prawna jest pojęciem szerszym, gdzie pod tym pojęciem kryje się praktycznie każdy absolwent prawa, który prowadzi swoją działalność w ramach doradztwa prawnego. Taka osoba nie ma jednak ukończonej aplikacji, która pozwala na to, by stać się zawodowym pełnomocnikiem w sprawach sądowych. Dlatego pojęcie kancelarii adwokackiej ma węższy charakter. Pod tym pojęciem kryje się bowiem kancelaria, w której pracują adwokaci. Adwokat to prawnik, który ma zrobioną aplikację adwokacką. Adwokaci mogą występować w sądach jako pełnomocnicy zawodowi. Jednocześnie takie osoby to również prawnicy, którzy mają prawo do reprezentowania klientów w sprawach karnych.

Oba te pojęcia niekiedy stosowane są zamienne, należy jednak podkreślić, że kancelaria adwokacka to pojęcie, które bardziej precyzuje usługi

Szukasz profesjonalnego adwokata? Sprawdź:
kancelaria adwokacka warszawa

A co z radcą prawnym?

Jeśli chodzi o zawody prawnicze jednym z nich jest radca prawny. Jednocześnie jednak wiele osób zastanawia się jakie zadania realizuje radca prawny. Zawód ten skupia się na usługach związanych z obsługą klientów w zakresie prawa cywilnego. Dlatego osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może reprezentować klientów w sądzie. Radca ogranicza się jednak do działania w zakresie prawa cywilnego, prawa pracy, rodzinnego, handlowego. W przypadku radcy prawnego nie ma prowadzenia spraw karnych.

W związku z tym kancelaria radcy prawnego może zajmować się prowadzeniem różnych spraw, ale sprawy karne są z tego wyłączone. Można więc oczekiwać, że w sprawach cywilnych radca prawny posiada bardzo duże doświadczenie i będzie gwarantował poprowadzenie takiej sprawy we właściwy sposób.

Jeśli chodzi o radców prawnych, każdy kto chce nim zostać musi skończyć prawo. Po ukończonych studiach trzeba jeszcze przejść aplikację i egzamin radcowski. Zdany egzamin pozwala uzyskać wpis na listę radców prawnych. Wtedy można zostać profesjonalnym pełnomocnikiem zawodowym przed sądami.

Najlepszy prawnik? prawnik gdańsk