Formowanie rotacyjne pozwala wytworzyć produktów które nie są wypełnione w środku. Usługa roto wykorzystywana jest do tworzenia detali wielkogabarytowych. Zapoznaj się z naszym artykułem aby dowiedzieć się na czym dokładnie to polega.

Czym jest formowanie rotacyjne?

Formowanie roto to jedna z technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ta metoda polega na rozprowadzeniu tworzywa, i umieszczeniu go we wnętrzu rozgrzanej formy, na jego powierzchni wewnętrznej. Po co stosuje się tę metodę?

Rotomoulding ma zastosowanie do przykładowo do produkcji wyrobów plastikowych które mają różną grubość ścianek i dowolny kształt oraz przeróżne kolory. Produkty które są otrzymane w ten sposób wykorzystywane są w przemyśle, handlu, medycynie, a nawet w rolnictwie.

Formowanie rotacyjne – w jaki sposób przebiega?

Podczas formowania roto, forma obraca się w wielu kierunkach, uniemożliwiając równomierny rozkład poddanego temu zadaniu tworzywa. Dzięki temu możliwe jest zachowanie jednakowej grubości ścian. Wsparcie dla ogrzewającego formę ruchu gazu to wentylator, jego działanie bardzo pomaga w wyrównaniu temperatury w komorze. To natomiast wpływa na poprawę współczynnika wnikania ciepła do formy. Kiedy już forma będzie miała temperaturę która umożliwia przetopienie i rozpływanie tworzywa, występuje jej bardzo powolne ochłodzenie, ma ono na celu minimalizację wewnętrznych naprężeń a także zapobieganie powstawaniu zniekształceń detali.

Jak są zalety formowania rotacyjnego

Formowanie roto ma bardzo wiele plusów. Zaczynając od tego, że rotowane produkty w zasadzie nie mają żadnych rys, ani szwów spawania. A takżę, formowanie rotacyjne umożliwia produkowanie dużych przedmiotów w korzystny finansowo sposób.