Wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób może przyczynić się do zadbania o planetę i lepszego korzystania z przerabianych już wcześniej towarów. Na całym świecie coraz głośniejsze stają się działania „zero waste”. Przykładów można mnożyć bardzo wiele np. plastikowe butelki ponownie używane są identyczny sposób – zamiast utylizować, możemy na nowo tworzyć. Z nienoszonych ciuchów korzystamy dłużej lub przeszywamy je na coś nowego albo po prostu przekazujemy je do kolejnych właścicieli. Ten ciekawy trend dotarł już do wszystkich sfer naszego życia, szczególnie w temacie energetycznym. Co to jest jest biomasa, a czym są biopaliwa?

W jaki celu używana jest biomasa?

Biomasa jest przede wszystkim wykorzystywana w celu wyprodukowania biopaliwa i wygenerowania z niej ciepła. W ostatnich latach powstało wiele rozwiązań energetycznych, które umożliwiają wykorzystywanie biomasy jak np. kotły na biomasę.

Co to jest biomasa?

Biomasa to źródło energii z substancji pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które występują w formie stałej i ciekłej. Jest to rodzaj paliwa. Są to przeważnie odpady, podlegające biodegradacji (stąd też wzięła się nazwa). Biomasa jest pozostałością po produkcji leśnej lub rolnej. Biomasa wykorzystywana jest do produkcji biopaliw.

Biomasa – ekologiczna energia i jej rodzaje

Typy biomasy są bardzo różnorodne, jest to zależne od tego, skąd została pozyskana. Zostało już wspomniane,że przeważnie są to odpady które podlegają biodegradacji. Najczęściej spotykane surowce, które wykorzystuje się do produkcji biomasy to:

  • Ziarna zbóż
  • Zrębki drzewne
  • Ziarna kukurydzy
  • Pellet drzewny
  • Odchody zwierzęce

Biomasa składa w głównej mierze z resztek substancji pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego.

Korzyści, jakie niesie ze sobą używanie biopaliw

Najważniejszym atutem biopaliw jest to, iż są rozwiązaniem które jest przyjazne środowisku. Dzięki wykorzystywaniu z możliwości, które są lepsze dla naszej planety pomagamy samym sobie i przyszłym pokoleniom. Zagospodarowanie odpadów zwierzęcych i roślinnych tak, żeby można było je ponownie wykorzystać to przełomowe rozwiązanie, które pomaga nam w dbaniu o planetę. Znacznie mniejszym kosztem uzyskujemy takie same efekty.