W ostatnich latach liczebność dzika w Polsce bardzo wzrosła i dzikie świnie zaczęły wychodzić z obszarów zalesionych w poszukiwaniu jedzenia. Bardzo częstym widokiem jest dzik chodzący pomiędzy domami i blokami. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach? Czy musimy się ich bać i jak uciec od spotkania z nimi?

Jaki jest dzik i co zrobić podczas spotkania z nim?

Dziki są bardzo mądrymi zwierzętami, mają niezawodny słuch i węch i mogą wyczuć nieprzyjaciela z odległości 100 metrów. Zwierzęta te żyją w grupach i są mocno rodzinne.

Dziki w momencie, w którym poczują zagrożenie to mogą być bojowo nastawione. Warto mieć świadomość też, że są niesamowicie szybkie. Dorosłe jednostki potrafią biec z prędkością do 50 km/h, więc ucieczka przed nimi może nie być dobrym pomysłem. Najlepszym sposobem będzie bardzo wolne oraz delikatne odejście w przeciwną stronę. Jeżeli zdarzy się tak, że dzik ruszy do ataku to przydatny będzie pisk, dlatego że zwierzęta te boją się głośnych dźwięków, ale również wspięcie się na drzewo lub płot.

Jaka jest liczebność dzika w Polsce?

Dziki w Polsce mieszkają w całym kraju. Nie lubią terenów górskich i otwartych więc zazwyczaj spotkać je można na obszarach zalesionych. Dziki bardzo lubią lasy liściaste mieszane, bardzo często spotkamy je tam gdzie rosną dęby dlatego, że zwierzęta te bardzo lubią żołędzie. Największa ich ilość występuje na terenach województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku udostępnił dane, które wskazują, że w Polsce może ich być mniej więcej 214 tysięcy sztuk.

Dziki jedzą to co jest akurat osiągalne. Na obszarach leśnych zjadają żołędzie i nasiona sosny. Gdy wchodzą na grunty uprawne szukają buraków cukrowych, ziemniaków a także cebuli. Dziki potrafią też polować na nieduże zwierzęta jak myszy oraz krety, nie gardzą padliną, a czasami jak mają potrzebę to pożywią się też ślimakami, wijami lub dżdżownicami. 

Jak wygląda polowanie na dziki w Polsce?

Zbyt duża populacja dzików może spowodować zachwianie równowagi w ekosystemie a zatem niezbędne stały się polowania na nie. Ze względu na to, że kiedy poczują niepokój stają się groźne to polowanie na dziki w Polsce jest dosyć niebezpieczne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska opisano dokładne dane o warunkach polowania na dziki. Używać podczas nich można wyłącznie broni myśliwskiej o gwintowanych lufach i kalibrze minimum 5,6 mm. Jeśli chodzi o naboje myśliwskie, obowiązkowe jest używanie amunicji myśliwskiej, która ma pociski półpłaszczowe o określonej energii. W rozporządzeniu znajduje się także informacja, że przy polowaniu na dziki w Polsce nie ma zakazu strzelania do zwierząt znajdujących się przy paśnikach lub lizawkach.

Polowanie na dziki w Polsce przeważnie odbywa się nocą, gdyż zwierzęta te dokładnie wtedy się uaktywniają. Obowiązkowa jest zatem bardzo dobra znajomość terenu, na którym polowanie ma się odbywać.

Źródło: Biuro Ponowa – polowania na dziki