Ukulele jest instrumentem, który w ostatnim czasie przechodzi prawdziwy renesans pod względem popularności. Coraz więcej ludzi decyduje się na naukę gry. Wielu zawodowych muzyków także korzysta z ukulele. Czym w zasadzie jest, jak się prezentuje i jakie ukulele dla początkujących jest najlepsze?

Pod jakimi względami ukulele przypomina gitarę?

Należy rozpocząć od samej budowy. Instrument ten kojarzy się przede wszystkim z malutką gitarą – jest to skojarzenie słuszne jeśli chodzi o wygląd. Od gitary jednak ukulele różni się przede wszystkim ilością strun – posiada je cztery. Brzmienia także nie można porównać do tych płynących z pudła rezonansowego zwykłej gitary. Mamy tutaj do czynienia ze znacznie wyższymi, energicznymi dźwiękami, które kojarzą się z tradycją i kulturą Hawajów oraz innych egzotycznych rejonów świata.

Jaki rodzaj ukulele będzie najlepszy na początek?

Jak dobrać ukulele dla początkujących? Nade wszystko trzeba mieć świadomość, że istnieje kilka rodzajów tego instrumentu. Najbardziej popularne ukulele dla początkujących to ukulele sopranowe, które charakteryzuje się skromnymi gabarytami, niewygórowaną ceną oraz wysoką dynamiką gry. Nadaje się przede wszystkim do uczenia się chwytów oraz nieskomplikowanych utworów. Dla znacznie bardziej profesjonalnych muzyków odpowiednie jest ukulele koncertowe, barytonowe lub tenorowe, ale są to instrumenty o wiele mniej poręczne i o wiele droższe. 

Nauka grania na ukulele jest bardzo prosta, a w internecie znaleźć można mnóstwo poradników na ten temat. Jest to instrument ze wszech miar przystępny i nadaje się dla początkujących osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z grą na czymkolwiek. Ukulele jest niewielkie, sympatyczne i mało kosztowne.