Cięcie blach laserem  pozwala na uzyskanie w pełni precyzyjny kształt różnego typu materiałów. Co więcej, daje dużą częstotliwość działań, która nie jest do powtórzenia gdy stosuje się inne technologie obrabiania. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się czym jest cięcie blach laserem we Wroclawiu a także inne ciekawostki o tym zabiegu.

Jak wygląda zabieg laserowego cięcia blach?|Jak przebiega cięcie blachy za pomocą lasera?

Cięcie za pomocą lasera pozwala na uzyskanie w pełni precyzyjnego kształtu różnego rodzaju materiałów. Co więcej, daje ogromną powtarzalność działań, która jest właściwie nie do powtórzenia gdy używamy innego rodzaju technologie obróbki. Czym tak naprawdę jest cięcie laserem? Jest to rodzaj obróbki materiału, w trakcie której jest użyta wiązka lasera, rozprowadza ona sporą ilość energii na bardzo małej przestrzeni. W momencie, gdy promień laserowy dotknie powierzchni materiału, duża część energii jest na nią przenoszona. To pozwala na wykonywanie dokładnych nacięć. Dzięki temu, cięcie za pomocą lasera bez wątpienia wyróżnia się wśród pozostałych metod obróbki materiałów.  Należy jednakże pamiętać, że wszystkie lasery do cięcia blachy różnią się do siebie. Jakość jaką ma wiązka laserowa z pewnością będzie się od siebie różnić. Należy również wspomnieć o rodzajach cięcia blachy:

  • Odparowanie
  • Wypalanie
  • Topnienie oraz wydmuchiwanie
  • Tworzenie pęknięć

Podczas cięcia laserem blach poprzez odparowanie materiał, który obrabiamy podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Z kolei w sytuacji metody o nazwie wypalanie, na początku dochodzi do stopienia materiału. Kolejnym krokiem jest wdmuchanie stopionej części poprzez gaz.Cięcie laserem blach a także metali może być realizowane na jeden z poniższych sposobów:

Cięcie reaktywne

Do niego używa się strumienia tlenu albo mieszaniny chemicznej zawierającej tlen a także argon. Dzięki powstającemu w trakcie procesu ciepła, cięcie laserem przez wypalanie jest znacznie bardziej wydajne niż inne sposoby obróbki.

Cięcie z użyciem pęknięć

Metoda oparta jest o wytwarzanie pęknięć. W jaki sposób to się odbywa? Mają tu zastosowanie wiązki laserowe, doprowadzające konkretny kawałek metalu do ogromnej temperatury. Taka metoda jest polecana do materiałów których grubość wynosi minimum 1 milimetr.

Cięcie w stanie ciekłym

Metoda ta jest zwykle stosowana w przypadku metali z wysokich stopów. 

Blachy które można poddać obróbce?

Realnie to obrobić możemy wszystkie typy blach. Ponadto  warto również wspomnieć , że wiele marek w miastach takich jak między innymi Warszawa czy Wrocław oferuje usługę laserowego cięcia blach. Warto jednak mieć w pamięci to że ogromne znaczenie ma grubość blach, które będą poddane obróbce. Jeśli chodzi o blachy aluminiowe to jest minimum 3 mm. Z kolei w przypadku blach nierdzewnych – cięcie laserowe sprawdzi się w elementach o grubości 6 milimetrów. 

Plusy laserowego cięcia blach – sprawdź je

W przeciwieństwie do innych metod obróbki, laserowe cięcie blach wykazuje dużo zalet.

Do najbardziej ważnych plusów tej metody należą:

  • wydajność procesów – dzięki użyciu jednolitej wiązki lasera, nasza blacha podlega bardzo szybkiej obróbce. W krótkim czasie będziemy w stanie uzyskać także skomplikowane wzory, a element jest od razu gotowy do użycia, nie ma już konieczności dodatkowego obrabiania.
  • idealna powtarzalność – procesy laserowego cięcia blach są ustawione automatycznie, dzięki czemu są one powtarzalne. Nawet precyzyjne, ciężkie do osiągnięcia efekty jesteśmy w stanie w 100% {odtworzyć na kolejnym materiale.
  • redukcja kosztów – dzięki pełnej automatyzacji i powtarzalności procesów, jesteśmy w stanie ciąć finanse które związane są ze stratą tworzywa. Laser wytwarza przecież niebywale cienką wiązkę, zapewniającą perfekcyjne cięcie, co nie uszkadza przy tym części materiału, która została.