Uroczystość pogrzebowa ma naprawdę długą tradycję –właściwie tak długą jak sama ludzkość. Metoda przeprowadzanie ceremonii i chowania nieboszczyka odmienna jest  w zależności od kultury i tradycji danego kraju. W Polsce trudno wyobrazić sobie ostatnie pożegnanie bliskiego bez licznych, wyjątkowych wieńców pogrzebowych. Niemal każda pracownia florystyczna, zwłaszcza zlokalizowana niedaleko cmentarza, w swojej ofercie ma wykonanie bukietów pogrzebowych. Kwiaty podczas pogrzebu uosabiają wątłość ludzkiego życia i umożliwiają pożegnanie ze zmarłym. Bukiety pogrzebowe mogą stać się również pięknym podkreśleniem podniosłej atmosfery w świątyni. Prwaie każda osoba będąca na pogrzebie przynosi ze sobą jakiś bukiet pogrzebowy, którym później ozdabiany jest grób. Jakie są odmiany i techniki florystyki funeralnej? Czym odróżniają się wieńce pogrzebowe od kompozycji nagrobnych? Gdzie kupić wieńce pogrzebowe w Szczecinie?

Najlepsze odmiany kwiatów na pogrzeb

Oczywiście nie wszystkie kwiaty nadają się do udekorowania grobu, zwłaszcza jesienią i zimą. Nie ma przeciwwskazań, aby pożegnać zmarłego kwiatami, które lubił, jeśli odpowiednio dobrze go znaliśmy. Mimo to w naszym kręgu kulturowym jest kilka odmian kwiatów, kojarzonych zwłaszcza z pogrzebami. Są to gatunki najczęściej wykorzystywane w wieńcach pogrzebowych przez kwiaciarnie. Charakteryzują się długą wytrzymałością i należą do nich przede wszystkim: hortensje, chryzantemy, róże, kalie, lilie, mieczyki, i goździki. Rośliny te spotkać można w różnych odmianach kolorystycznych, dzięki czemu są często stosowane przez florystów. Pomimo tego najczęściej używane kolory na ostatnie pożegnanie to białe, kremowe, czerwone czy fioletowe. Istotna jest w tym przypadku symbolika poszczególnych barw. Biały i kremowy to kolory spokoju, czystości, fioletowy natomiast kojarzony jest z żałobą. Przynosząc czerwone kwiaty na pogrzeb można wyrazić miłość do zmarłej osoby.

Florystyka funeralna – odmiany

Florystyka funeralna wyróżnia dwa zasadnicze typy. Jest to florystyka powiązana z pogrzebem, a także florystyka przeznaczona na groby. Produkty florystyczne jakie można tutaj wymienić to m.in.: kompozycje nagrobne, dekoracje kościoła, dekoracje trumny, wieńce pogrzebowe, bukiety kondolencyjne, a także wiele innych. Wszystko zależy od potrzeb osoby kupującej m.in. możliwości finansowe, relacja jak ją wiązała z nieboszczykiem, czy osobiste upodobania Na uroczystości pogrzebowe najczęściej wybierane są wieńce oraz wiązanki pogrzebowe. Wieńce są rozbudowaną konstrukcją, stojącą pionowo, głównie wybieraną przez najbliższą rodzinę czy delegacje z firmy. Wiązanka, jest skromniejszą kompozycją, którą można ułożyć na trumnie czy grobie i zarezerwowana jest dla dalszej rodziny lub koleżanek i kolegów. Osoby mniej związane ze zmarłym przynoszą zazwyczaj zwykłe bukiety, ewentualnie pojedyncze kwiaty. Oczywiście wybór odpowiedniej kompozycji kwiatowej zależny jest również od możliwości finansowych osoby zamawiającej, oraz jej osobistych upodobań. Wieńce i wiązanki pogrzebowe można znaleźć w kwiaciarniach położonych przy cmentarzach. W większych miastach jak Szczecin wybór jest bardzo różnorodny. 

Techniki florystyki pogrzebowej

Technik florystycznych jest niezwykle wiele. Należy pamiętać, że florystyka funeralna trochę różni się od reszty. Oczywiście każda kwiaciarnia może mieć własne techniki florystyczne. Mimo to te najbardziej powszechne i najlepsze to: drutowanie, klejenie, wicie, szynowanie, owijanie, a także nadziewanie. Technika wiązania dzieli się dodatkowo na wiązanie spiralne i równoległe. Spiralne odróżnia się tym, że łodygi dodawane są kolejno, składana pod właściwym kątem. Wiąże się je w miejscu, gdzie łączą się ze sobą łodygi. Wiązanie równoległe polega na układaniu kwiatów obok siebie, czyli równolegle. Aby całość była trwała używa się kilka wiązań. Techniką, która bardzo często używana jest we florystyce pogrzebowej jest drutowanie. Pozwala ono na nadanie pożądanego kształtu łodygom, a mimo to one się nie łamią. Powszechnym narzędziem we florystyce jest również pistolet na gorący klej, który pozwala uniknąć nawijania na druty.