Po postawieniu domu, czy zakupie mieszkania przychodzi czas na dekorowanie pomieszczeń. Jeżeli nie posiadamy zdolności plastycznych warto swoje kroki skierować do fachowca w tej kwestii. Każdy z tych profesji trudni się szeroko pojętym urządzaniem wnętrz. Przed rozpoczęciem poszukiwania właściwej osoby, która zaprojektuje nam nasze wyśnione wnętrze, można dowiedzieć się, którego specjalistę właściwie będziemy potrzebowali. Architekt wnętrz Poznań, dekorator, projektant – każdy z tych zawodów trudni się dekorowaniem pomieszczeń. Czym się różnią? Na pewno zajmują się nieco innym zakresem prac. Na każdym etapie wykańczania wnętrz niezbędny jest inny specjalista. Kiedy należy zwrócić się do architekta wnętrz, dekoratora, a kiedy projektanta? Na co patrzeć szukając właściwego specjalistę?

Czym się trudni architekt wnętrz?

To, czym zajmuje się architekt budowlany wie prawie każdy – jego zadaniem jest projektowanie budynków. Nie każdy jednak słyszał o architekcie wnętrz. Czym on się dokładnie zajmuje? Ich najistotniejszym zadaniem jest takie zaplanowanie miejsca do funkcjonowania domowników, żeby było wygodne i praktyczne. Z pewnością uwzględniając wszystkie obowiązujące przepisy budowlane. Projektując pomieszczenie, musi on rozważyć takie rzeczy jak komfort, bezpieczeństwo, komunikacja, a także prywatnych potrzeb i oczekiwań domowników. Profesja architekta wnętrz nie jest tylko zawodem artystycznym, ale techniczno – artystycznym. W czasie swojej pracy musi wykazać się wiedzą z zakresu elektryki, hydrauliki, materiałoznawstwa, a także konstrukcji budynków. Osoba wykonująca ten zawód musi ukończyć studia wyższe na uczelni takiej jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Politechnika. Poznań jest miastem, gdzie znajduje się wiele pracowni architektonicznych, tak więc wybór jest spory. W przeciwieństwie do architektów budowlanych nie musi posiadać odpowiednich uprawnień. Oczywiście oprócz skończonych studiów wyższych, warto aby taki profesjonalista wykonywał swoje zadania z pasją i posiadał talent artystyczny.

Projektant wnętrz – czym się zajmuje?

Zawód projektanta wnętrz różni się nieco od architekta wnętrz. Osoba posiadająca ten zawód powinna charakteryzować się przede wszystkim dobrym zmysłem plastycznym. Jej zadaniem jest zaprojektowanie wnętrza, czyli zaplanowanie jak powinno ono się prezentować, jakie umieścić w nim meble, oraz jakie barwy będą przeważać. W przypadku projektanta wnętrz, nie musi skończyć studiów kierunkowych, może ukończyć jedynie kursy, ale i to nie jest niezbędne. Projektant wnętrz często zajmuje się projektowaniem pojedynczego pomieszczenia jak np. kuchnia czy łazienka, bez brania pod uwagę pozostałych pomieszczeń. Z pewnością musi mieć podstawową znajomośc wszelkich instalacji, nie da się zaprojektować kuchni, nie biorąc pod uwagę sposobu, w jaki podłączona będzie woda czy prąd. Projektant przed zaczęciem zlecenia musi przede wszystkim zorientować się w wymaganiach, a później sporządzić projekt wstępny.

Dekorator wnętrz – najważniejsze informacje

Kolejnym zawodem związanym z projektowaniem wnętrz jest dekorator. Jak można się domyślić, dekorator specjalizuje się w dekorowaniu czyli projektowaniu końcowego wyglądu wnętrza. Na pewno jest to stricte artystyczny zawód, potrzebujący odpowiednio rozwiniętego talentu plastycznego. Dekoratorzy nie muszą posiadać wyższego wykształcenia, ale najczęściej są oni po ukończeniu Akademi Sztuk Pięknych. Odpowiedni fachowiec będzie potrafił dopasować ostateczne urządzenie wnętrza do preferencji inwestora. Powinien on także posiadać dużą wiedzę w dziedzinie kolorystyki, tekstur, a także faktur. Jego ostateczny projekt powinien być składny, a całość odpowiednio ze sobą współgrać. Można powiedzieć, że dekorator odpowiedzialny jest za przysłowiową „wisienkę na torcie”. Dekorator nie skupia się na konstrukcji budynku, czy instalacjach, jego celem jest dobór barw, mebli, zasłon, dywanów itp. Często dekorator wybiera się z właścicielem do sklepów z produktami do wykańczania wnętrz i pomaga mu dobrać odpowiednie, dobrze dobrane dodatki. Dekorator nie może zajmować się projektowaniem wnętrz, czyli być projektantem, ale projektant może być również dekoratorem wnętrz. Często zatrudniając architekta wnętrz, współpracuje on z dekoratorem, co pozwala przeprowadzić cały projekt wnętrza od początku do końca.