Kilka słów o historii pantofli

Pierwsze pantofle powstały wieku temu. Świadczy choćby o tym obecność pantoflarzy, którzy podobnie jak szewcy, wykonywali ręcznie każdą parę domowego obuwia. Do połowy XIX stulecia używano tych samych narzędzi, jakie były potrzebne do tworzenia butów jeszcze w Afryce kilka wieków przed naszą erą. Co ciekawe, próby stworzenia maszyny, która by wspomagała szewców w ich żmudnej pracy, powiodły się dopiero około 1850 roku. Dlatego do czasu wynalezienia maszyny szewc był w stanie wykonać od jednej do dwóch par obuwia dziennie. Ciekawe jest to, że para obuwia nie różniła się między sobą. Pantofle na lewą i prawą stopę były identyczne. Jedynie mogły różnić się w fazie produkcji szerokością. Pantofle damskie były zazwyczaj węższe od męskich. W poprzednich wiekach rodzaj noszonego obuwia wyraźnie podkreślał społeczny status ich właściciela.

Pierwsze, znane na szerszą skalę pantofle damskie to tzw. calze, noszone w domach. Produkowane były na szerszą skalę z zachowaniem ówczesnych trendów mody, panujących w wyższych sferach społecznych. Przypominały z wyglądu nogawki z sukna sięgające do kolan i podszywane dla trwałości i zwiększenia komfortu chodzenia skórą. Tego typu pantofle miały zapewniać stopom amortyzację i ochronę podczas codziennych domowych obowiązków. W razie wyjścia z domu wkładano na nie tzw. pianelle, które były czymś w rodzaju drewniaków, mających chronić stopy przed warunkami zewnętrzymi. W zależności od grupy społecznej były one odpowiednio zdobione.

Kapcie damskie charakteryzowały się od zawsze przepięknymi zdobieniami i koniecznie tkanina, z której były zrobione musiała kolorystycznie pasować do sukni. Pantofle damskie były wyszywane koralikami, perełkami i mogły mieć dodatkowo ozdobne zapinki, zwłaszcza wiek XVIII zapoczątkował taką modę na zdobienia, które powodowały, że zwykłe kapcie damskie urastały do rangi małego dzieła sztuki. Właśnie wiek XVIII zapoczątkował modę na pantofle napiętków z wyższymi obcasami i właśnie takie obuwie damy nosiły w domu. Nazywano je mules lub mulety (w Polsce). A najciekawsze jest to, że fason tego typu nadal jest obecny w sprzedaży w niezmienionej formie, chociaż obecnie nikt już tego rodzaju pantofli nikt nie nazywa.

pantofle ocieplane, zdjęcie numer 3 Historia obuwia domowego zaczęła się od potrzeby zadbania o komfort stopy i zapobiegania chorobom, biorącym się z wychłodzenia organizmu. W dzisiejszych czasach kapcie, które używamy na co dzień, zdecydowanie są mniej zdobione, stawia się bowiem na trwałość i użyteczność danego obuwia noszonego po domu. Kapcie domowe mają być miękkie i ciepłe, gdy zaczynają się jesienne i zimowe chłody, a lekkie i przewiewne w upały i bez względu na to, w którym rejonie Polski mieszkamy i czy na kapcie mówimy ciapy, klapki, laczki czy jeszcze inaczej... Chcemy po prostu poczucia wygody.
© copyright 2006-2013 Mastel
website templates by styleshout